Geniální, vtipné, děsivé... aneb zasmějte se s Hitlerem

středa, listopadu 20, 2013

Mám slabost pro minimalistické a přesto designově nápadité obálky. Přiznávám, že často si chci knihu s takovou obálkou přečíst, i když netuším, o co v ní vůbec jde. Obálka knihy Už je tady zas jde ovšem ještě dál - je minimalistická, zajímavá a... a už na první pohled je vám jasné, jaký příběh se pod ní schovává. 


Německý novinář, historik a politolog Timur Vermes si pro svůj první román zvolil skutečně originální námět. Jeho příběh začíná tím, že se v létě roku 2011 kdesi v odlehlé části Berlína probudí Adolf Hitler. Adolf Hitler z masa a kostí, ve své slavné nacistické uniformě. Netuší, jak se tam dostal, a jeho poslední vzpomínky sahají jen po konec druhé světové války. 


Dnešní svět očima Adolfa Hitlera

Adolf Hitler je dnes vnímán jako monstrum. Jako podivná ukřičená figurka minulosti, která bůhvíproč dokázala zfanatizovat německý národ a díky jeho podpoře napáchat tolik zla. Jeho patka, knírek i rázný projev se staly symbolem nacismu stejně jako hákový kříž. A teď si představte, že tuhle zkostnatělou figurku vezmete a přesunete do 21. století.

Celý román je odvyprávěn ich-formou přímo z Vůdcovy hlavy, z čehož autor dokázal vykřesat přímo neuvěřitelnou řadu humorných momentů. Vidět dnešní svět Hitlerovýma očima je podivný zážitek a mnohé jeho úvahy a komentáře vás skutečně mohou od srdce rozesmát. Kolemjdoucí Berlíňané jej samozřejmě považují za zdařilého imitátora a komika a přes několik známostí, které si zakrátko stihne udělat, získá angažmá v televizním pořadu. Jeho krátká sdělení německému národu se setkají s obrovskou popularitou - ten nový imitátor Hitlera je přece tak věrný, komický i kontroverzní, navíc se pod vším tím jeho rozčilováním a rasistickými poznámkami vlastně ukrývá i mnoho pravdy.

Absurdní humor, ze kterého mrazí

Obzvlášť osvěžující je právě onen všudypřítomný absurdní humor: Hitler, který si vybírá telefonní vyzvánění a zakládá si e-mailovou schránku, mluví asi za vše. Skvělé na tom je, že se navíc nejedná o hloupý a zjednodušující humor - spíše bych ho přirovnala k určitému "monty-pythonskému" stylu, který doprovází satira, absurdita a černý humor, který si utahuje z věcí, ze kterých se přece legrace nedělá.

Zajímavé ovšem je, že i když se takhle zvesela rozesmějete nad mnohými scénkami (a já se u téhle knížky nasmála opravdu dosyta), za pár chvil vám tento úsměv na tváři nepříjemně ztuhne. Za vší tou satirou, která je zábavná a dost aktuální, se totiž schovává i fakt, že celý ten román vlastně není tak absurdní, jak se může zdát. Přejede vám mráz po zádech, když si uvědomíte, že ten Hitler je v určitém ohledu vlastně i sympatický, a ještě víc vás vyděsí, když uznáte, že některé jeho názory dávají smysl.

Smích i varování

Román Už je tady zas tak vedle skvělé zábavy přináší i určité varování. Mnohým z nás se jistě zdá, že dnes už není možné, aby se někdo podobný dostal k moci stejně jako Hitler ve třicátých letech minulého století. Jenže se může dost snadno přihodit, že až jednou bude někdo takový stát přímo před námi, nepoznáme ho, a to ani kdyby vypadal jako samotný Adolf Hitler.

Kniha Už je tady zas bude skvělou volbou pro čtenáře se zájmem o politiku, evropské dějiny a současné dění ve světě - satiry veřejného dění si v knize užijete opravdu hodně. Pokud vám absurdní humor není cizí, román vás skvěle pobaví, ale zároveň (i když jen plíživě a na pozadí) upozorní na slabá místa dnešní společnosti.


Mé hodnocení:

★★★★★


Timur Vermes: Už je tady zas
Přeložila Michaela Škultéty. Vydalo nakladatelství Argo v roce 2013, 380 stran.


Za recenzní výtisk mockrát děkuji knihkupectví Martinus.cz.


23 komentářů

 1. Tak to vypadá vážně skvěle. Trochu mi to připomíná Panenky z ráje. Různé islámské zvyky nám sice připadají nepochopitelné, ale z pohledu člověka, který v nich vyrůstal, vlastně dávají smysl. Díky za tip.:-)
  Jinak s těmi obálkami-zrovna jsem napsala do recenze, že mám ráda jednoduché obálky s nápadem.:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. Takové obálky jsou zkrátka vážně nejzajímavější. :) Někdy se mi ale líbí i trochu složitější, to ano, ale dost často potom sklouznou ke kýči nebo průměru... obálky jsou věda! :))

   Vymazat
 2. Páni,to si musím přečíst!!.)

  OdpovědětVymazat
 3. Tak teď si mě teda pěkně navnadila. Píšu si jí na wishlist! :)

  OdpovědětVymazat
 4. Bezvadná recenze, zrovna nedávno jsem zahlédla obálku v knihkupectví, ale nějak jsem kolem toho prošla bez povšimnutí, asi to budu muset na vánoce napravit :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky! :) Tak příště si ji určitě alespoň prohlédni, stojí to za to. :)

   Vymazat
 5. Už jsem na to koukala jako na novinku na stránkách mojí knihovny ve městě. To by bylo, aby si člověk ponořený do II. války taky nepřečetl něco na ulehčení jako je tohle! Díky za tip :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak v tom případě je to pro tebe ideální čtení. Nemáš zač. :)

   Vymazat
 6. Rozhodne si túto knihu zadovážim. Ja som vždy tvrdila, že Hitler v sebe mal niečo ako charizmu, ktorá ľudí dokázala poblázniť a súhlasím s tým, že nikdy pred podobnými ľuďmi nebudeme v bezpečí, hocikedy sa môže objaviť niekto podobný, kto rozpúta ďalšie peklo na Zemi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Autor na pozadí všeho toho humoru a satiry ukazuje v podstatě totéž... Jen je škoda, že si tuhle knihu nejspíš nepřečtou ti, kteří by to nejvíc potřebovali...

   Vymazat
  2. Myslím, že aj keby si to takí prečítali, aj tak by v tom videli niečo iné a celý jej význam by celkom prekrútili.

   Vymazat
 7. Na tuto knihu mám spadeno od prvního dne, kdy ji vyskládali do komínků v Luxoru! A jelikož mi zbývá dočíst pár posledních stran rozečtené knihy, možná se právě pro tuto knihu stavím jako první.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já na ni měla taky spadeno hned, jak jsem se o ní dozvěděla! :) Nakonec se ke mě přece jen dostala. :)

   Vymazat
 8. děkuju za doporučení, snad na to narazím v knihovně :)

  OdpovědětVymazat
 9. To zní vážně výborně, píšu další knihu na seznam :) Podobné hrátky typu "co by bylo, kdyby...?" jsem vždy měla ráda.

  OdpovědětVymazat
 10. Tahle knížka by se tak strašně moc hodila pro mojí bývalou spolužačku, miluje tenhle humor stejně jako já. Vážně mě láká! :) Jestli už konečně dočtu Klub nenapravitelných optimistů (né, že by mě ta kniha nebavila, jenom prostě nestíhám :), tak si jí snad koupím. Musím si taky jednou udělat radost. :D
  A všechno nejlepší k svátku! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, děkuju! :)

   Klub nenapravitelných optimistů je pořádná bichle a není to žádné vyloženě napínavé čtení (spíš zajímavé), já tu knížku myslím taky četla dost dlouho. :)
   A radostí není nikdy dost, takže jen do toho! ;)

   Vymazat
 11. Ta obálka je naprosto úžasná :)

  Jinak tuhle knihu si rozhodně chci přečíst, tvá recenze mě v tom jen utvrdila. Ten námět je jednoduše geniální a jestli se vydařilo i zpracování, věřím, že budu nadšená :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Snad se ti tedy bude také tak líbit! :) Snažila jsem se v recenzi toho prozradit co nejméně, aby mohla knížka příjemně překvapovat. :)

   Vymazat

Oblíbené posty

Ocenění

V roce 2014 jsem měla tu čest, že můj knižní blog získal ocenění Knižní blog roku 2013. :-)

Subscribe